Eskimeyen Otomobiller

Otomobiller uzun zamandır artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bir otomobil sahibi olmasanız bile arada mutlaka birine binersiniz. Mesela hayatlarımıza hükmeden rutinden bir haftasonu da olsa hızlıca kaçabilmek için çok pratiktir. Insan kendini yollara vurdu mu bir kere özgür hisseder. Doğa üstü güçlerle donanmış gibidir birden. Isterse gider, isterse durur, hızın verdiği tat da cabası. Tabi yakıt yettiği sürece!

17. yüzyılda Çin’de bir Hristiyan misyoner, devrin imparatoruna oyuncak olsun diye buhar gücüyle çalışan bir araç yapmış. Ama bu üzerinde bir kişiyi bile taşıyamıyormuş. Otomobil olarak kabul edilen ilk çalışmalar 17. yüzyılın sonlarına rastlıyor. Otomobil üretimiyse 19. yüzyıl sonlarında Almanya ve Fransa’da başlıyor.

Ilk otomobilden günümüze yüz yıldan fazla zaman geçti. Bu sürede elbette hem teknolojik hem de tasarım anlamında radikal değişiklikler oldu. Ama yine de otomobil tutkunları eski – antika demek daha doğru olur belki – arabaları unutmuyorlar. Bugün klasik ya da antik otomobil merakı oldukça yaygın bir hobi. Elbette eski bir aracın bakımı, çalışır halde tutulması vs son derece maliyetli işler. Doğal olarak belli bir gelir seviyesinin üzerindeki insanlara hitap ediyor. Ama bazen bu otomobiller görücüye çıkmıyor da değil.

Gectiğimiz haftasonu 9. Regensburg Classic Rallye gerçekleşti. Başlangıç ve bitiş noktası Neufarn Meydanıydı. Pazar günü öğleden sonra saat dört civarı rotasını tamamlayan otomobiller Dom Meydanından gururla giriş yaptılar. 20. yüzyılın tasasız zamanlarından kalma bir orkestra da hazır bulunuyordu. Zaman yolculuğunu tamamlaması bakımından ben de objektifimden siyah beyaz baktım..

25.07.2012

(Fotograflar icin http://www.facebook.com/media/set/?set=a.143103289161045.28946.142242992580408&type=3)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s