Sessiz Film

5-8 Ağustos 30. Regensburg Sessiz Film haftasıydı. Eski başyapıtların yanı sıra, 2011 Fransız yapımı olan ve Cannes’daki ilk gösteriminden beri çeşitli dallarda Oskar dahil bir çok ödül alan The Artist filminin de festivalin bir parçası olması heyecan vericiydi. Malesef kısmet olmadı, gidemedim.

Altstadt Kinoları her zaman zevkle takip ediyorum. Tam kaçırdığım filme hayıflanırken, Andreasstadel’in Ağustos programında üç hafta üstüste Charlie Chaplin’in üç büyük filminin gösterilmekte olduğunu farkettim. Bu hafta ilk film olan Altına Hücum (Goldrausch) vardı. Daha önce beyaz camda görmüş olmama rağmen, sinema salonunda filmin restore edilmiş yeni kopyasının gösterimi kaçırılmamalı diye düşündük ve gittik. Iyi ki de öyle yapmışız.

Film siyah beyaz, hareketler alışık olduğumuz akışkanlıkta değil, kimse konuşmuyor. Sahnenin heyecanına göre alçalıp yükselen piyanoyu ve ara başlıkları saymazsak, hikayeyi anlatan tek şey olağanüstü oyunculuk. Bir dile bağımlı olmadığı içinse yüksek derecede evrensel. Jest ve mimiklerin bir miktar abartılı olma ihtiyacından dolayı, komedi türü hep daha çok rağbet görmüş. Dram biraz fazla teatral bulunmuş. Ama Charlie Chaplin gibi sinema tarihine damgasını vurmuş bir oyuncu, her türlü duyguyu rahatlıkla seyirciye aktarmayı başarıyor.

Modern zamanların (Bir Charlie Chaplin filmi olan Modern Zamanlar değil, bugünü kastediyorum!) beş duyumuzu zorlayan çok boyutlu, her türlü ses ve görüntü efektli filmlerinde bile çoğu zaman eksik olan hissiyatı, sinema tarihinin ilk filmleri zorlanmadan veriyor. The Artist filminin başarısının getirdiği ivmeyle sinema yapanlar arkalarına bakıp, teknoloji sarhoşluğuyla kaybettiklerini yeniden bulma çabasına girerler mi bilmiyorum. Ama her konuda olduğu gibi sinemada da geçmişin zor koşullarda yakalanmış güzellikleri unutulmamalı ve yarına ilham vermeyi sürdürmeli.

Bu güzel havalarda sinema salonları çok cazip gelmeyebilir. Ama yine de önümüzdeki iki hafta boyunca Sirk (Der Zirkus) ve Şehrin Işıkları (Lichter der Grossstadt) filmlerinin gösterimi devam ediyor. Akşam yemeğinden önce günün yorgunluğunu atıp, şöyle geçmişe renksiz ama bol duygulu bir yolculuk yapmak isterseniz aklınızda bulunsun.

17.08.2012

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s