Puro = Saf

DSC_7039

Tütün tarlaları arasında yürüdük. Henüz yeni fidelenmişlerdi. Kışın(!) dikilirmiş tütün, ki ıslak yaz gelmeden büyüsün, toplansın ve yağmur her şeyi ama en çok da havayı ıslatırken, ılık ılık dinlensinler. Öyle gelirmiş o katıksız tat tütüne.

DSC_7067

İçleri boş olduğu halde yaprakların kurutulduğu klübeler mis gibi kokuyordu. (Aklıma tütün kolonyası geldi!) Damarlarında zehrin gizlendiği buruşmuş yapraklardan, yanmadan önce gelen, olgun ve ılık bir koku.

Puro saf, katıksız demek. Yani içinde tütünden başka bir şey yok gerçekten. Her yaprağın ana damarı, en çok nikotin burada biriktiği için, çıkartılır öyle sarılırmış puro. Ve duman içe çekilmediği, en fazla genizde dolaştığı için de sigara gibi zararlı değil, ama tiryakilik baki..

DSC_7055

Gözlerini tam göremediğimiz, iyiliğini ama kahve çekirdeklerinden süzüp veren bir adam, gerçek bir Kübalı tütün çiftçisi, anlattı bize kendi dilinde, ama tane tane ve anladık hepsini, yapraklar nasıl fermente edilir, puro nasıl sarılır.. Sonra sardı verdi birer tane anlatırken. Sol elinin baş parmağının tırnağı çok uzundu, nedense, belki eksik olan bir aletin yerine kullanıyordu.

DSC_7061

Vinales Vadisi’nde insanlar tütünün hem kölesi hem efendisi. Her şey ona göre düzenlenmiş, hayatın takvimi burada bu sihirli ve zehirli bitki. Anlamı aynı zamanda. Toprağı işlemenin verdiği olgunluk ve kanaatkarlık var her yerde. Fazlasını istememek, gerek duymamak. Yetinemeyenler, gençler yani yeni yetmeler, durmuyormuş buralarda. Kalanlarsa bir sır saklıyor sanki, kendini bıyık altından gülümsemelerde ele veren. Mutluluk ‘aramamak’ta mı acaba?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s