Santa Clara

Trenin raydan çıktığı yer. Zaferin son hamlesi Che komutasında bu kentte yapılmış. İşbirlikçilere cephane taşıyan tren bir iş makinası yardımıyla raydan çıkarılarak durdurulmuş ve silahlara el konulmuş. Bunu takip eden yirmi dört saat içinde de zaten diktatör, geri kalan uzun yaşamını refah içinde sürdürmek üzere ülkeyi terk etmiş.

Che buralı sanki. Şimdi ondan kalanlar, yıllar sonra Bolivya’dan geriye ne alınabildiyse, bu şehirde bir müzede. Devasa bir de heykeli var. Müze ilginçti, çok büyük olmamakla birlikte bir insan hakkında bu kadar hatıra/obje toplanabilmiş olmasına hayret ettim. Doktor önlüğü, astımı için kullandığı nefes açıcı ve günlüğü.. Bir insanın el yazısıyla ancak aklından geçenlere yaklaşılabilir. İdealleri için savaşmış, savaşmayı öğretmiş ve ölmüş bir adam. Ve Arjantin’den bir kaç çocukluk fotoğrafı ailesiyle. Kimse masum değil, fotoğraftaki o çocuk hariç..

DSC_7215

Kahramanların ve dönüştürüldükleri kültlerin değil, ideallerin peşinden gidebilmek mesele. Meydana çıkan ara sokakların birinde sebepsiz arkamı döndüğümde bu üç okullu kızı gördüm. Kirli sokaklarda bembeyaz çoraplarını kirletmeden yürümesini biliyorlardı bir şekilde. Yüzleri aydınlığa dönüktü.

Santa Clara daha çok bir duraktı gezimizde ama burada durmuş olmaktan memnun ayrıldık. İki gün için bile olsa turist kalabalığının izlediği rotadan sapmıştık. Hatta olmayacak şey, bir tanıdığa bile rastladık. Hemen önce kaldığımız Cayo Santa Maria’daki cankurtaranlardan biri. Bizi tanımış, yanımıza geldi merhaba demek için. Dünyanın kanlı tarihinin bir sonucu olan güzelliğinden utanır ya da farkında değil gibi bir hali vardı. Heyecanlı ve mahçup konuştu yabancı diliyle, sonra özür dileyerek ayrıldı yanımızdan. O kadar mütevazı ve buralıydı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s