Trinidad de Cuba – son yazı

Bir sahil kasabası demek istiyorum, en eski yerleşim yerlerinden Küba’nın. Ne bileyim, bizde Ayvalık’a tekabül eder her halde. Karayip denizi kıyısında, daha sıcak daha esmer daha renkli her şey. Her anına sıcak bir öğleden sonra uyuşukluğu nüfuz etmiş gibi.

Bir katamaranla adacıklardan birine gittik, ruya gibi mercanların arasında yüzdük. Gösterebileceğim fotoğraflarım olsaydı bile anlatamazdım güzelliklerini. Birileri ölmüş bir köpek balığının başıyla kuyruğunu gördüklerini iddia ettiler ama ben görmedim.

Burada eskiden şeker kamışı üretilirmiş. Şimdi o eski çiftlikler yine nuh nebiden kalma bir buharlı lokomotifin çektiği iki vagonla gezilebiliyor. Gözleri yakan bir duman ve is bulutu içinde zaman erir gibi oluyor, ta ki yarı yolda yorulup ilerlemekten vazgeçen buharlı lokomotifin yerine dizel motorlu bir torunu gelip sizi kurtarana kadar.

DSC_7341

DSC_7342

Milli parka gittik, Ruslardan kalma eski kamyonlarla – ki kamuflaj giysileri hala üstlerinde. Buz gibi sularda yüzdük. Şelalenin (Caburni) altına kadar gidecek gücüm yoktu, akıntı izin vermedi. Rehberimiz çok iyiydi, sadece çok fazla ‘officially’ diyordu! Kahve gördük dalında, lezzetliydi. Sonra alabildiğine palmiye. Koca bir kayalığın üstü dantel gibi örümcek ağıyla kaplıydı. Sonra ufak bir yılan başını yuvasından uzattı, öylece uzun süre kaldı. (faydalı bilgi: Küba’daki yılanların hiçbiri zehirli değilmiş.) Milli kuşu gördük, uzaktan da olsa. Renkleri ve ürkekliği hayranlık vericiydi.

Trinidad’da son akşam. Son akşama en güzel manzaralardan biri sığdı. Şehri turlayıp tepedeki yıkık kiliseye çıktığımızda – tam vaktinde – gök kıpkırmızıydı.

DSC_7403

DSC_7425

DSC_7431

Akşamın darında uçurtma uçurmaya çalışan çocukların gözlerinde parlıyordu aynı kızıllık. Ve atların üzerinde sigaralarını tüttüren ağabeyleri.

DSC_7450

Tel örgülere aldanmayın, guya yıkık kiliseyi korusun diye çevrelenmiş, yoksa kimse mahpus değil. Tam tersi, tel örgünün içi de dışı da oyun sahası.

DSC_7445

DSC_7446

DSC_7448

DSC_7461

Muz cipsi yiyoruz. Meyvenin böyle kızarabilmesi, şaşılacak şey!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s