Anne Olunca

Anne olunca anlarsın derdi ya annelerimiz. Ben öncesinde de anlamıştım. Anlaşılmayacak bir şey yok çünkü aslında: Kendi hayatının bittiği, bir diğerinin başladığı nokta.
İnsan çocuğunu kucağına almadan da onun ne kadar değerli olacağını ve hayattaki bütün öncelikleri alt üst edeceğini tasavvur edebilir. Çocuk seven için özellikle kendi çocuğunu ne kadar sevebileceğini aşağı yukarı tartmak belki mümkündür bile. Ama insanı asıl şaşırtan, savunmasız bırakan sevilmek. Masumiyete adını vermiş bir varlık tarafından koşulsuz ve sınırsız sevilmek. Kişi efsane aşklardan sağsalim çıkmış olsa bile böyle / bu şekilde sevilmiş olamaz. Ben kendi tecrübemle anladım ki anne olunca anlarsın ile bu kastediliyormuş. Olmadan, yaşamadan zira hissedilemez. Ve sonrasında hiçbir şey artık eskisi gibi olmaz.
Yaş ilerledikçe zaten hızlanan zaman bir çocuğun insan hayatına girmesiyle adeta uçar. Yedi yirmi dört mesaisi bitmeyen, hem fiziken hem de ruhen dünyanın en zor işlerinden biri derken abartmıyor olduğumu yaşayanlar bilirler. Özellikle de aileden uzakta ikamet ediliyorsa. Arkadaşlar elbette yardıma hazırdır ama onlar da her zaman çağrılmaz, acil durumlara saklanır. Böylelikle uykusuz gecelerle donatılmış uzun aylar bir çırpıda geçiverir.
İlk doğumgünü kutlaması da geride kalınca artık yuvaya başlama zamanıdır. Diye düşündük ve hemen yakında güzel bir yer bulup bizim ufaklığı yazdırdık. Bu sevinçli haberi Türkiye’dekilere söylediğimde şöyle şeyler duydum: Ayy daha çok küçük değil mi? Niye yuvaya yolluyorsunuz? Aman üşür, hasta olur? Vah tüh vs. Zaten ne endişelerle alınmış bir kararda böyle yalnız bırakıverirler insanı. Kötülüklerinden değil elbette ama bizde öyle alışılmış.
Çocuk evet daha çok hasta olur ama bundan kaçış zaten yok. Ya şimdi olacak, ya anaokulu ya da okul sırasında. Yani ilk ne zaman evin güvenli yalıtılmış ortamından çıkarsa. Çalışmalar gösteriyor ki, erken okula giden çocuklar başlangıçta daha sık hasta olsalar bile bağışıklık sistemleri erken geliştiği için ileriki yaşlarda – okul sıralarında ve sonrasında – çok daha az hastalıklara yakalanıyorlar.
Sonra bir gruba ait olması, birlikte oynanan oyunlar, etkinlikler, el işleri çocuğun gelişimi için çok önemli. Bu yaşta bir sosyal hayatı oluyor, paylaşmayı, beklemeyi, dünyanın sadece kendi etrafında dönmediğini öğreniyor. Kıyasla, evden altı yaşında okula gitmek için çıkan çocuğun travma yaşaması kaçınılmaz!
Bir önemli nokta da dil. Evde zaten iki dille büyüyen kızımız, burada yaşadığımız sürece bir de Almanca öğrenmek durumunda. Anne babadan duymadığı bu yeni dille etkileşim ne kadar erken olursa o kadar onun yararına. Mümkünse daha konuşmaya başlamadan. Bizim ufaklık şimdi her dilden kelimeler söylüyor. En önemlisi herkesin dediğini anlıyor. Kendini ifade ederken ama daha çok annenin dilini tercih ediyor. Yani şimdilik ana dili Türkçe!
Anne (ya da diğeri işteyken evde çocuğun bakımından sorumlu ebeveyn) için de daha sağlıklı bir durum. Hem günlük işler daha çabuk halloluyor ve insanın kendine de biraz zaman kalıyor. Bütün gün evde sıkılan bir çocuk ve onunla hem oynayıp hem ilgilenmeye çalışırken bir yandan da yemekti ev işiydi diye koşturan bir anne yerine, birbirini bir kaç saat de olsa özlemiş bir minik bir büyük insanın yeniden buluşmanın coşkusuyla oyunlarla rengarenk geçen bir öğle sonrası kulağa daha hoş gelmiyor mu?

Reklamlar

3 responses

 1. Serap

  “Ayy daha çok küçük değil mi?” Bunu diyenlerden biri de ben olabilir miyim acaba? Hatırlayamadım şimdi 🙂
  Yine hislerime tercüman olan bir yazı. Emeğine, yüreğine sağlık.

  Mart 13, 2015, 2:45 pm

  • O hepimizin içindeki evhamlı ses! Sağol canım eksik olma.

   Mart 15, 2015, 1:16 pm

 2. Serap

  Peri iyi ki yuvaya başlamış bu arada. Özlemiştik yazılarını …

  Mart 13, 2015, 2:47 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s